وحید یامین‌پور در نشست تخصصی سالانه مسئولان واحد موسیقی مراکز استانی حوزه هنری در مورد زاویه دید از گام دوم انقلاب با اشاره به آرمان‌های امام خمینی(ره) گفت: آرمان‌های امام خمینی، نفی هر دو ادعای شرقی و غربی به معنای استقلال و تحقق دستیابی به دنیای اسلامی واقعی است. خیلی‌ها معتقد بودند امام شاعرانه ادعای «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» دارد و حالا که در حال شکل‌گیری است آن را در قالب سازمان یافته اسلامی ارائه می‌کند.

یامین‌پور افزود: نه شرقی نه غربی در دهه 70 میلادی واقعا به شعر و رویا شبیه بود. اما امام به آن ایمان داشت و مردم نیز در یک کلیت موافق و میان ذهنیتی، امام را شعبه‌ای از نبوت می‌دانستند که مبعوث شده تا آینده‌ای متفاوت را رقم بزند.  انقلاب اسلامی سال 57 تازه آغاز انقلاب بوده و پیروزی آن همچنان در حال تحقق است. انقلاب اسلامی ایران هر روز به پیروزی بیشتر نزدیک می‌شود. به این ترتیب پیروزی انقلاب اسلامی ایران در حال تکمیل است.

وی در ادامه گفت: مردمی که در ابتدای کار انقلاب رهبری امام را پذیرفته بودند آینده روشنی از انقلاب نمی‌دانستند و تنها روح انقلابی‌گری در مقابل ظلم و زور و استبداد را داشتند. اما در ادامه انقلاب بسیار مهم است که انقلاب را همراهی و بیشتر درک کنند.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی افزود: نه شرقی نه غربی نگاه اسلامِ سیاسی بود که از سوی امام مطرح شد و مورد توجه دیگر کشورهای دنیا قرار گرفت. نگاهی که به موجب آن در همان اوایل دهه 60 جنبش‌های آزادی‌بخش جهان را آغاز کرد. امام در همان سال‌های ابتدایی انقلاب با صراحت اعلام کرد که ما انقلاب خودمان را صادر کردیم. آن موقع کمتر کسی می‌فهمید امام چه می‌گوید. فهمی که امروزه آشکار و نمایان می‌شود. مثال آن یمن است که میلیون‌ها نفر در آن اعلام می‌کنند ما ادامه انقلاب اسلامی ایران هستیم.

یامین‌پور ادامه داد: شرق و غرب در کور کردن روزنه جدید و مسدود کردن راه سوم فکری در دنیا از سوی امام و انقلاب اسلامی ایران اتفاق نظر داشتند. چرا که با این وضع ما به عنوان قطب سوم قدرت نفوذیِ فکری در دنیا مطرح می‌شدیم.

وی در ادامه گفت: امروزه با فروپاشی شوروی، ایران به قطب دوم ایدئولوژی دنیا رسیده‌ است و آمریکا آن را خوب می‌فهمد اما انکار می‌کند. تمامی مخالفت‌هایش نیز با انقلاب اسلامی ایران همین موضوع است.

یامین‌پور با اشاره به نقش مهم رهبری در ادامه پیروزهای انقلاب اسلامی ایران گفت: مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب با هوشمندی بسیار بالا و بصیرتی عمیق انقلاب را در مسیر درست خود حفظ کرده است. ایشان مقاومت را در دستور کار قرار داده است. مقاومتی که نتایجش را در کوچک شدن همه جانبه اسرائیل می‌توانیم به وضوح حس و مشاهده کنیم. اسرائیل این روزها توان قدرت‌نمایی ندارد و این موضوع ناشی از فرهنگ مقاومت انقلاب اسلامی در منطقه است.

یامین‌پور با تاکید بر نقش مهم حوزه هنری در روند پیش‌روی انقلاب اسلامی ایران گفت: بازخوانی مجدد راه انقلاب اسلامی با کمی دشواری روبه‌رو شده است. خوانشی که از ابتدای انقلاب تا کنون همواره سعی در انحرافش داشته‌اند. مقام معظم رهبری در گام دوم با رویکردهای خود در بیانیه گام دوم، این انقلاب را به مقصد آن هدایت می‌کند. رهبری معتقد است ما در راه درست هستیم و مقصد گام دوم انقلاب اسلامی نقطه طلوع ولایت عظمی است.

وی با اشاره به سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک در بیان خاطره‌ای از زمان جنگ گفت: زمانی در هشت سال دفاع مقدس فرا رسید که آمریکا اعلام کرد هر نفتکشی می‌خواهد از تنگه هرمز عبور کند زیر پرچم من با پشتیبانی و امنیت من عبور می‌کند. این موضوع به گوش امام رسید و امام دستور دادند نفکش‌هایشان را بزنید. اما مدام تعلل کردند و نزدند. در نهایت با تاکیدات متوالی امام بر هدف قرار دادن نفتکش‌های زیر پرچم آمریکا باز هم نزدند. امام در پایانِ تمامی تاکیداتش گفتند: «اگر من بودم می‌زدم». بالاخره چند جوان بسیجی مین‌های دریایی در تنگه هرمز می‌ریزند که به انفجار در نفت‌کش کویتی با پرچم آمریکا می‌شود و توجه رسانه‌های دنیا را به سوی قدرت‌نمایی ایرانی‌ها جلب می‌کند. اگر همان موقع با جدیت و تمام قدرت بدون هیچ ترسی به حرف امام اعتماد می‌کردند و می‌زدند دنیای انقلاب اسلامی سال‌ها جلوتر پیش می‌رفت. اما به هر دلیلی این کار را نکردند و کار اصلی انقلاب را سال‌ها به تعویق انداختند.

یامین‌پور ادامه داد: خوشبختانه امروزه بی‌هیچ تعارف و ترسی پهپاد گلوبال هاوک را زدیم. پهپادی متعلق به ارتش تروریستی آمریکا که خود را ابر قدرت می‌داند و برای تمام دنیا خط و نشان می‌کشد. آمریکایی که روزی آن را از تهران اخراج کردیم و امروز از منطقه اخراجش کردیم.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی افزود: بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب متمرکز بر خوانش مبدا و مقصد و خوانش راه است. این خوانش به تخیل نیاز دارد. چرا که ما امروزه در ایران با خوانشی منسجم از انقلاب اسلامی و تاریخ ایران مواجه هستیم که آن را وارونه جلوه می‌دهد. به این ترتیب مبدا انقلاب اسلامی ایران را دچار اختلال کرده و می‌کند. تا جایی که انقلاب را اشتباه تلقی می‌کند و آمریکا را دوست می‌انگارد. با این وضع ذهن جوانی که آن روزها را ندیده منحرف می‌کند. همچنین در خوانش مقصد و آینده نیز انحراف ایجاد می‌کند. با این وضع چه کسی باید جلوی اخلالگری‌های خوانش مبدا و مقصد انقلاب اسلامی را بگیرد؟ بی‌شک حوزه هنری موظف به چنین کاری است.

یامین‌پور در پایان گفت: ما در حوزه هنری باید تخیلی از آینده برای خود و نسل جوان خود بسازیم. تخیلی مبتنی بر واقعیت و خوانش صحیح از رویدادهای انقلاب اسلامی ایران از آغاز تا کنون باید در حوزه هنری بسازیم. اگر حوزه هنری برای جوانان ایرانی با هدف درک انقلاب اسلامی ایران تخیل آفرینی نکند، در کار خود کم‌کاری کرده است. چه کسی امروزه در موضع ضعف قرار دارد؟ آمریکا یا ایران؟ بی‌شک ایران است که امروز در منطقه حرف برای گفتن دارد و آمریکا را مجبور به حرکت در نقاطی که ما می‌خواهیم می‌کند. این در حالی است که بسیاری‌ها این موضوع را وارونه جلوه می‌دهند و ایران را ضعیف و آمریکا را قَدَر معرفی می‌کنند. حوزه هنری باید واقعیت‌های امیدبخش روز کشور را در قالب هنر برای جوان ایرانی باورپذیر کند و برای تجسم آن فعال باشد.

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ