یازدهمین محفل عصرنشینی هنر و اندیشه دیدار با نمایش مستند “LA 92” با حضور دکتر فروز رجائی‌فر از دانشجویان پیرو خط امام در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و محمدرضا غلام‌زاده دانشجوی دکتری مطالعات آمریکا، همزمان با 13 آبان در پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی برگزار گردید.
در این نشست پس از نمایش مستند “LA 92” به کارگردانی Daniel LindsayوT.J.Martin، که به وقایع آپریل و می سال 1992 پیرامون رفتارهای نژادپرستانه نسبت به سیاه‌پوستان در لس‌آنجلس کالیفرنیا می‌پرداخت، فاطمه دلاوری پاریزی مدیر باشگاه هنر و اندیشه پژوهشکده و مجری جلسه، به نقل از ژان بودریار جامعه آمریکا را در سال 1986، گستره پر زرق و برق اما خالی و برهوتی پر سرو صدا توصیف کرد.
در ادامه دکتر فروز رجائی‌فر به مناسبت روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، این واقعه تاریخی را پاسخی دانست به بیانیه امام خمینی (ره) در روز 10 آبان 1358 که در آن دانشجویان و دانش‌آموزان را به فشار بر آمریکا جهت استرداد شاه خائن توصیه کرده‌بودند. همچنین پیرامون بازخورد امام به این رویداد به سخنرانی ایشان در روز 15 آبان همان سال اشاره کرد که انقلاب ایران را با انقلاب بعثت رسول الله مقایسه کردند و سپس رویداد 13 آبان را انقلابی بزرگ‌تر از انقلاب اول (1357) معرفی کردند.
همچنین محمدرضا غلام‌زاده پیرامون اثر واقعه 13 آبان بر جامعه آمریکا این رویداد را مستقیما بر انتخابات ریاست جمهوری و عدم انتخاب کارتر موثر دانست. دکتر حسین شهرستانی نیز با اشاره به کتابِ “اسلام رسانه‌‌ها”ی ادوارد سعید که به موضوع گروگان‌های آمریکایی می‌پردازد، فقدان روایت ما به صورت آثار رسانه‌ای درباره این رویداد را مسئله‌ای جدی تلقی کرد.
از نظرعلی خواجه روایت مستند “LA 92” تصویری قدرتمند از ساخت اجتماعی جامعه آمریکا بازنمایی می‌کند که همین سیستم اجتماعی قدرتمند قادر به حل بحران نژاد پرستی است. این نوع روایت برآیند سیستم رسانه‌ای است که در آن همه چیز روایت می‌شود اما روایت خاص آمریکایی.
همچنین مریم مومن‌زاده نیز در تبین محدودیت عملکرد رسانه‌ها در بازنمایی مسائل اجتماعی ایران، به تاریخ رسانه‌های جمعی و ورود آنها از طریق حاکمان اشاره کرد که تبعا نسبتی با مطالبه اجتماعی و بدنه جامعه نداشته و ندارد.

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ