شماره جدید مجله تخصصی فرهنگ و هنر “بیناب” منتشر شد.

بیناب تلاقی هنر و علوم انسانی را نشانه رفته است. بیناب در پی روایت تحول تاریخی و تمدنی ایران معاصر، از دریچه هنر و تجربه هنری است.دفتر دوم از دور سوم، فراخوان درنگی است پیرامون “نسبت هنر و زیارت”.

با جستارهایی در باب:

خسی در میقاتِ آل‌احمد

نقاشی قهوه‌خانه‌ای استاد حسن چلیپا

تعزیه ۷۲تن شهرستان فلاورجان

و مسجد اعظم قم کار استاد حسن لرزاده

به همراه گفتگوی منتشر نشده و خواندنی با آیت الله هاشمی رفسنجانی در باب بنای زیارتی و مذهبی در عهد جمهوری اسلامی

 

سطری از سرمقاله

هنر، ظرف یا صورت تحققِ فرهنگی زیارت است و دیالکتیک “صورت” و “معنی” بدین‌ترتیب در هر مزار یا زیارتگاه یا شیئ مقدسِ مرتبط با امر زیارت، جریان می‌یابد.فرهنگ ایرانی اسلامی به‌ویژه با غلبۀ آیین تشیع و تصوف، بزرگترین جلوه‌گاه ظهور #زیارت و هنر زیارت در متن تاریخ و تمدن است. در‌نتیجه ما با شکل‌گیری سنت‌های غنی هنری پیرامون زیارتِ امامان شیعه و امامزادگان و مشایخ اهل عرفان در سراسر جغرافیای ایرانِ فرهنگی روبرو هستیم. این سنت‌های ریشه‌دار امروزه در معرض آسیب زوال و فراموشی قرار گرفته و نتیجۀ آن ابتذال فرهنگی و بی‌جهان شدن هنر و فرهنگ ملی ما است. کافی است توسعه یا ساخت زیارتگاه‌ها در پنجاه سال اخیر را با سنت پیشینی معماری و ساخت مزار در تاریخ این سرزمین مقایسه کنیم، تا ژرفای این افول را دریابیم.

بااین‌حال زیارت در متن فرهنگ دینی و ملی ما چنان رودخانه‌ای جاری و پوینده است و همچنان در کرانه‌های خود جلوه‌های تازه و نمودهای نوی از هنر و تجربۀ هنری می‌آفریند.

جهت خرید با شماره همراه ۰۹۱۲۷۶۴۷۸۲۷ و آی‌دی @nadersohrabi66 در اینستاگرام و پیام‌رسان های بله و تلگرام، تماس بگیرید. (ارسال رایگان) یا به غرفه سوره مهر در نمایشگاه کتاب مراجعه کنید.

 

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ