باحضور:
دکتر فرشاد مهدی پور
دکتر عبدالله بیچرانلو
دکتر مجید سلیمانی
دکتر صادق نصرالهی

گزارش نشست

نشست «رسانه‌ها و اعتراضات و اغتشاشات دی‌ماه 96» با حضور آقایان دکتر فرشاد مهدی‌پور، دکتر عبالله بیچرانلو، دکتر صادق نصرالهی و دکتر مجید سلیمانی در پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی برگزار شد و در آن حاضرین نشست به طرح ابعاد رسانه‌ای این رخدادها پرداختند.

🎙دکتر فرشاد مهدی‌پور
نزديك دوسه سال است درگير ركود اقتصادي، تعطيلي كارخانه‌ها و كارگاه‌هاي صنعتي در سراسر كشور هستيم. در چنين شرايطي، نه رسانة‌ ما به اين موضوعات پرداخته است و نه اهل دانشگاه به اين مورد توجه كردند، اساساً توجهي به روند شكل‌گيري اين موضوع وجود نداشته است.
برخی تحلیل‌گر موسمی هستند و تازه در اوج بحران شروع به تحلیل می‌کنند. اما قصه از وسط تعريف شدني نيست. در مورد وضعيتي كه در هفته دوم دي‌ماه با آن روبرو شديم بايد به اين نگاه كنيم كه ما يك سال و نيم بود كه با اين موضوع درگير بوديم.
اين تحليل موسمي، آفت اصلي است كه ما با آن مواجه هستيم. ما غفلت مي‌كنيم، نمي‌بينيم، تلاش مي‌كنيم كه بر آن سرپوش بگذاريم و اين يك جا دچار فوران مي‌شود!
تعداد زيادي از مردم هم‌اكنون با اغتشاش مخالف هستند اما با تجمع اعتراضي موافق هستند و جالب اینجاست كه باز هم، همين امروز كه داريم صحبت مي‌كنيم رسانة ما نسبت به اين موضوع ساكت است.

🎙دکتر صادق نصرالهی
یک رسانة ارتباط جمعي که مخاطب آن انبوه است، زمانی می‌تواند موفق باشد كه خودش را به ارتباطات گروهي و ارتباطات ميان‌فردي نزديك كند و به‌اصطلاح نوعي همگرايي را ایجاد کند.
چيزي در مورد واقعة فعلي، خيلي عجيب بود، اين بود كه ما درواقع، حركت جدي رسانه‌ها به‌ویژه در حوزة شبكه اجتماعي، به‌ویژه كانال «آمدنيوز» را مي‌بينيم درحالی‌که در بدنة حزبي و گروهي، مخصوصاً‌ در داخل، خيلي حمايت جدي از اين حركت را نمي‌بينيم. اما مي‌بينيم كه اين حركت رخ مي‌دهد.
فكر مي‌كنم تفكيك كردن دو مصداق «انبوه خلق» و «گروه» در اینجا مهم است و مي‌تواند توجيه كند كه چرا يك واقعه‌اي رخ مي‌دهد و ادامه پيدا نمي‌كند؟ يعني عدم تداوم اين حركت، چه‌بسا با همان نگاه تحليلي همساني ارتباط گروهي و ارتباط جمعي، قابل‌توجيه باشد!

🎙دکتر عبدالله بیچرانلو
در دوره‌اي كه منجر به انقلاب شد، مردم در اثر توسعه ارتباطات و نیز در اثر توسعة حمل‌ونقل درون‌شهري، نگاه تازه‌ای پیدا کردند و متوجه يك‌جور تبعيض يا فاصله شدند؛ فاصله‌ای بين متمولان و ثروتمندان كه در ادبيات آن زمان عنوان «مستكبرين» داشت، در برابر قشرهاي بسيار ضعيف جامعه كه با عنوان «مستضعفين» از آن‌ها ياد مي‌شد.
مخاطبان يا كاربران رسانه‌هاي اجتماعي وقتي پيام‌هایی از زندگی مرفه برخی متولین یا مثلا همین صفحات بچه‌پول‌دارهای تهران را می‌بینند، آن را با آن زمينة زندگي خودشان ربط مي‌دهند اینگونه شکل بحران‌زایی از نارضایی در آنها شکل می‌گیرد.
اگر نظام مقابل این ماجرا چاره‌اندیشی نكند، يعني با همین روند بوروکراتیک و با همین روندي كه دربارة مواجه با فساد دارد و با همین مديريتی که در مسائل اقتصادي دارد، ادامه بدهد، فكر مي‌كنم كه افراد بيشتري دچار اين وضعیت نگران‌کننده بشوند.
خيلي از صاحب‌نظران دانشگاهي در آن بحران و موقعيت بحران، اصلاً‌ راه حلي ندارند. چون اصلاً آموزش نديدند و يا آموخته نشده‌اند برای اینکه در مواجهه با بحران برايش تجويزي داشته باشند.
اگر شما در مواقع عادي سراغ تحليل‌گران برويد شاید اصلاً کار به اینجا نکشد. اصلاً بخشي از اين ماجرا در آن موقعيت عادي ایجاد می‌شود و به‌تدریج زمينه‌ پیدا می‌کند.

🎙دکتر مجید سلیمانی
باید توجه داشت که جنس اين دستگيرشدگان متفاوت‌تر است از كساني است كه مسائل اقتصادي صِرف دارند! ميانگين سني90 درصد كساني كه دستگير شده‌اند بين 20 تا 25 سال بوده است و يا حتي نوجوان بوده‌اند. اینها مال‌باخته نبودند و بايد اين‌ها را از هم جدا كنيم.
بايد برگرديم ببينيم كه چه اتفاقي در حوزه‌هاي آموزشي ما رخ داده است؟ چه اتفاقي در حوزه‌هاي رسانه‌اي ما در اين سال‌ها رخ داده است. حرفي كه آقاي بیچران‌لو زدند حرف بسيار درستي است، ما سياست‌هاي رسانه‌اي مشخصي تا به الآن نداشته‌ايم و رسانه رسمي ما هم آن‌طور كه بايد و شايد نتوانسته كاري را انجام بدهد.

@RCICA پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ